Resources for How to become a Waterschool

As a starting point, a review of water quality and accessibility in the school should be completed. This includes an evaluation of current drinking water policies, as well as the current condition of the water supply and water dispensers (water fountains, taps, access to drinking bottles in class, etc). You can download a template document to help you HERE.

Using the results of your evaluation, start to think about solutions for any issues that came up in stage 1. The plan should be developed using a whole school approach in order to ensure that all voices within the school are heard. We have produced a Water School planning template which you can download HERE, to help you with this part of your planning process.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací